
Viktig information: Det verkar ha varit tekniska problem med ansökningarna om reducerad avgift mellan 1–3 februari. Om du fyllde i formuläret på vår sida ska du ha fått ett mejl med din ansökan. Har du inte fått något mejl behöver du skicka in en ny ansökan. Om du är osäker på om vi har mottagit din ansökan – kontakta oss, så hjälper vi dig!
KFUM Ängsholmen söker varje år fondmedel för att kunna erbjuda reducerade deltagaravgifter till familjer som har svårt att täcka kostnaderna.
Hur stor del av deltagaravgiften som kan reduceras beror på hushållets inkomst. Vi följer Stockholms stads kostnadskalkyl för kollo när vi räknar ut den reducerade avgiften. Kalkylen fastställer det belopp du själv betalar per dag baserat på följande faktorer:
Mer information om kalkylen hittar du på ung.stockholm/kollo. För 2025 gäller ett inkomsttak på 52 000 kr i hushållets totala månadsinkomst för att kvalificera sig för reducerad avgift.
Observera att medan Stockholms stad enbart räknar syskon som deltar i kollo, tar vi hänsyn till alla syskon under 18 år i familjen. Det spelar alltså ingen roll om syskonen deltar i våra läger eller någon annans.
Följ stegen nedan för att ansöka om reducerad avgift:
När vi mottagit din ansökan pausar vi din faktura. Du behöver inte betala något förrän vi har behandlat din ansökan och gett besked om eventuell reducering.
Vi behandlar ansökningar löpande under våren och ger besked senast i april eller maj. För bästa möjlighet att få reducerad avgift, skicka in din ansökan så snart som möjligt.
Om du behöver aktivera tvåfaktorsautentisering för ditt formulär, kontakta oss på kansliet på kansliet@angsholmen.org / 08-684 507 50
Vi har viss möjlighet att erbjuda friplatser till våra sommarläger. Om du har frågor om friplatser, kontakta vårt kansli på kansliet@angsholmen.org eller 08-684 507 50
Det finns flera möjligheter att söka stipendier genom KFUM. Klicka dig vidare genom någon av länkarna nedan för att läsa mer om vilka stipendier KFUM Sverige och KFUM Central erbjuder.